Jedná se vlastně o bezbolestné vytrhávání odumřelé srsti včetně kořínků, která samovolně nevypadává. Tímto vytrhnutím se uvolní místo pro růst nového chlupu. Pokud se trimování provede správně, tak pejsek nelíná.Kdybychom hrubosrstého pejska jen stříhali, tak srst může zplstnatět, ale hlavně ztrácí svoji ochrannou funkci. Naproti tomu správné trimování pomáhá zdravému vývoji a obnově srsti a tím se srst stává odolnější vnějším vlivům počasí. V přírodě dochází k přirozenému trimování tím, že pejsci se například při lovu prodírali křovím, nebo porostem, bohužel naši dnešní mazlíčci už toho moc nenaloví a tak jim musíme pomoct my. Při trimování je vždy potřeba dodržet daný standard a vžitý styl daného plemene. K trimování používám trimovací nože různé hustoty,
hřebeny, efilační nůžky, trimovací pemzu, gumové náprstky a efilátor. Jako u každé péče o pejska i u trimování platí, že pokud s ním začnete už u štěněte (od 6 měsíce), bude jej v dospělosti snášet mnohem lépe a bude klidnější.
Frekvence trimování je závislá na rychlosti růstu srsti, obecně se doporučuje co 3 měsíce, trimování bychom neměli provádět dříve, než vznikne podklad z nové srsti.